Obsługa serwisowa harwestera Entracon EH50

Obsługa serwisowa harwestera Entracon EH50 – ogólne uwagi

Wykonuj czynności obsługowe przy maszynie BEZPIECZNIE!!!

Przed obsługą lub naprawami upewnij się, że maszyna jest stabilna a hamulec postojowy jest załączony. Jeśli naprawiane są hamulce, upewnij się, że maszyna nie może ruszyć z miejsca.

 OSTRZEŻENIE: Bezwzględnie zabronione jest wykonywanie czynności serwisowych przy maszynie podczas, gdy silnik jest uruchomiony!!!

  • Opieraj żuraw na ziemi mocno i bezpiecznie tak, aby niemożliwy był jego samoistny ruch.
  • Trzymaj się z dala od podniesionego boomu.
  • Upewnij się, że osoby nie upoważnione nie są w zakazanej strefie blisko maszyny.
  • Zawsze wyłącz silnik i wyłącz główny przełącznik jeśli maszyna nie pracuje.

Rozłącz ujemny (-) przewód od akumulatora, jeżeli wykonujesz prace przy instalacji elektrycznej.

UWAGA: Kiedy wykonujesz prace przy instalacji elektrycznej przy podłączonym akumulatorze, istnieje zagrożenie spowodowania zwarcia i strzeż się żrącego kwasu w akumulatorze.

Sprawdzaj olej hydrauliczny co każde 500 mth – godzin pracy (zarówno mineralny jak i również biodegradowalny – ekologiczny).

Należy używać wyłącznie oryginalnych materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowania maszyny i zdrowia oraz życie operatorów i osób obsługujących ją, należy dbać o dobry i należyty stan techniczny maszyny.

Obsługa serwisowa jest bardzo ważna i jest najlepszą ochroną przed przedwczesnym zużywaniem się i zniszczeniem maszyny lub jej podzespołów. Dotrzymywanie nakazanych czynności zapobiega ewentualnym defektom. Przy prawidłowych kontrolach możliwe jest stwierdzenie wadliwego funkcjonowania lub zużycia się w chwili, gdy da się jeszcze zapobiec uszkodzeniu. Wykonując te czynności – zwłaszcza czyszczenie i smarowanie, zapobiega się zatarciom, luzowaniu się śrub, usuwa się zagrożenie uszkodzeń.

Obsługa serwisowa obejmuje prace takie jak: czyszczenie i doglądanie, uzupełnianie materiałów eksploatacyjnych i smarów, wymiana oleju silnikowego, kontrolowanie wszystkich podzespołów, regulowanie elementów, kontrola mechanicznych połączeń
i dokręcanie śrub.

Podczas każdego demontażu i montażu mają znaczenie następujące zasady:

  • używać należy odpowiednich narzędzi, które nie uszkadzają nakrętek oraz połączeń śrubowych,
  • elementy, które ze sobą współpracują i się poruszają względem siebie należy smarować odpowiednim smarem,
  • podczas montażu zakonserwowanych części, koniecznie należy je rozkonserwować
    i nasmarować odpowiednim smarem,
  • wadliwe, zużyte lub uszkodzone części należy zastępować nowymi – oryginalnymi.

Dla sprawnego funkcjonowania całej instalacji elektrycznej bardzo ważny jest sprawny, naładowany i pielęgnowany akumulator. Podczas pracy silnika akumulator jest ładowany poprzez alternator. Jeżeli zużycie prądu jest większe niż może oddać alternator, akumulator musi być czasami doładowywany poza maszyną.

Zasady poprawnej obsługi serwisowej i eksploatacji instalacji elektrycznej

  • po zakończeniu pracy i jazdy oraz przy dłuższym unieruchomieniu maszyny zawsze należy odłączać akumulator głównym wyłącznikiem prądu, co należy także robić podczas napraw lub wymianie części elektrycznych, zwłaszcza podczas prac spawalniczych (spawania) na maszynie,
  • nie wolno odłączać akumulatora podczas pracy silnika, gdyż może to doprowadzić do zniszczenia układu ładowania,
  • należy zachowywać klemy akumulatora w czystości, nie wolno zamieniać miejscami przewodów akumulatora (biegunów) – zawsze biegun dodatni „+“ musi być podłączony do przewodu od rozrusznika a biegun ujemny „-“podłączony do masy – ramy maszyny. Przy używaniu cudzego źródła prądu do uruchamiania maszyny, bezwzględnie musi być bardzo dobre połączenie przewodów pośrednich i biegun dodatni musi być zawsze łączony z biegunem dodatnim akumulatora a biegun ujemny z masą – ramą maszyny.
  • podczas prac spawalniczych – spawania maszyny bezwzględnie musi być odłączony nie tylko akumulator od masy, ale i przewód łączący go z alternatorem i regulatorem,
  • w żadnym wypadku nie wolno zwierać żadnych styków akumulatora ani regulatora (nawet krótkotrwale podczas doświadczeń czy czynności kontrolnych).

Okresy serwisowania

Różne okresy serwisowania (międzyokresy obsługi serwisowej – przeglądy) obejmują  poszczególne czynności, które muszą być wykonywane. Należy wykonywać obsługę serwisową we wskazanych międzyokresach, czynności krótszych międzyokresów muszą być także wykonywane podczas obsługi serwisowej dłuższych międzyokresów, przykładowo w  trakcie obsługi po 250 mth należy także wykonać czynności wskazane dla obsługi po 50 mth. W celu potwierdzenia przeczytania niniejszej instrukcji operator zobowiązany jest złożyć podpis na stronie 14 w dowolnym miejscu.

Zaleca się przed wymianą oleju hydraulicznego, by była jego próbka była poddana analizie po każdych 500 mth eksploatacji, w celu zadecydowania czy jest może  konieczna wcześniejsza wymiany. Ma to bardzo istotne znaczenie zarówno przy oleju mineralnym, jak i ekologicznym.

źródło:

Instrukcja obsługi harwestera Entracon EH50

Posted in Uncategorized.